جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

داربست فلزی

داربست فلزی

داربست فلزی

داربست فلزی

داربست فلزی

داربست از ابتدای تمدن بشری برای امکان ساخت ساختمان های بلند استفاده می شدند. حدس زده می شود که اهرام باستانی مصر با استفاده از داربست های ساخته شده از الوار ساخته شده اند.

به طور کلی داربست ها به دو نوع فلزی و چوبی تقسیم شوند.

داربست چوبی تا سال ۱۹۲۲ به طور گسترده مورد استفاده قرار می گرفت. امروزه لوله های فلزی ساخته شده از فولاد جایگزین تیرهای چوبی می شوند.
داربست فلزی چیست؟

داربست فلزی همانطور که از نامش مشخص است، سازه‎ای است که از فلز ساخته می‎شود. این داربست‎ها بسته به مکانی که قرار است از آن استفاده شود؛ به دو دسته داربست فلزی بلند و داربست فلزی کوتاه تقسیم می‎شود. یعنی درواقع برخی از آنها برای استفاده از ساختمان‎های بلند استفاده می شود و برخی دیگر در ساختمان‎هایی با ارتفاع کمتر کاربرد دارد.

امروزه داربست فلزی یک امر عادی است. داربست لوله از دهه ۱۹۵۰ استاندارد صنعت بوده است. سبک است و قدرت را به خطر نمی اندازد.

بدون نیاز به مهره و پیچ ، جمع آوری داربست سریع و آسان انجام می شود. فلزات مورد استفاده برای داربست به طور معمول فولاد یا آلومینیوم هستند.

داربست فلزی از مقاومت و دوام بالایی برخوردار است. در عین حال دارای مقدار مشخصی از کشش است که به جلوگیری از ترک کمک می کند. فولاد می تواند بارهای بسیار سنگین را تحمل کند و کارگران می توانند از آن برای حمل وسایل و تجهیزات سنگین استفاده کنند. برای سازه های بلند ، فولاد یک ضرورت است زیرا وزن داربست خود به مقاومت ساختاری احتیاج دارد که فقط فولاد می تواند تأمین کند.

با استفاده از داربست فلزی ، کارگران می توانند با خیال راحت به مکان های دور دسترسی داشته باشند. با ترکیب مهاربند مورب ، می توان ساختارهایی با ثبات زیاد ایجاد کرد.

داربست فلزی
اتصالات داربست فلزی

اتصالات داربست فلزی از لوله‎ های فولادی با قطر ۵۰ سانتیمتر و ضخامت ۴ میلی متر تشکیل شده است. برخلاف آنچه اکثرا تصور می‎کنند؛ سر هم کردن این لوله‎ ها کار سختی نیست.

تنها کافی است لوله‎ ها را به وسیله بست به یکدیگر متصل کنید.این نوع داربست برای اینکه امن باشد و واژگون نشود باید به دیوار وصل شود. از دیگر لوازمی که در اتصال یک داربست فلزی استفاده می‎شود باید به بست لوله ‎های افقی، میله شکاف‎ دار اتصال، پایه قابل تنظیم، صفحه زیر ستون و… اشاره کرد.

داربست فلزی به گونه ای تولید شده است که قابل استفاده مجدد باشد و از خطوط ایمنی نیز استفاده می شود. در مکان هایی که کارگران کار می کنند برای جلوگیری ازبرق گرفتگی آن مکان را به صورت کامل عایق بندی می کنند.

کارگران هنگام کار کردن با داربست فلزی باید تمام قطعات شل شده را به طور مداوم بررسی کنند. تمام وسایل ایمنی باید در ارتفاعات عالی پوشیده شود. کارگران باید هنگام کار با سیستم عامل های تلفن همراه اطمینان حاصل کنند که بالا بردن و پایین آمدن این سکو کارآمد است.

انواع داربست
سازه های داربست فلزی

سازه های داربست فلزی دارای سه عنصر اساسی است :

استانداردها
لجر
ترانزوم

استاندارد

استانداردها لوله های عمودی هستند که در کل ساختار اجرا می شوند و آن را به حالت ایستاده نگه می دارند. آنها وزن سازه را از طریق یک صفحه پایه مربع که بار را گسترش می دهد به زمین منتقل می کنند.
تخته

تخته لوله ها افقی هستند که استانداردها را به هم متصل می کنند تا ساختار را در جای خود حفظ کرده و از ثبات اطمینان حاصل کنند.
ترانزوم

داربست فلزی

ترانزوم ها لوله های افقی هستند که در عرض و عمود بر تخته ها قرار می گیرند تا مقاومت بیشتری به سازه داده و از سکوها در هر سطح داربست

پشتیبانی کنند.

مواد داربست فلزی

لوله ها
کوپلرها
تخته ها

لوله ها

لوله ها به طور معمول از فولاد یا آلومینیوم ساخته می شوند. نوع فولاد مورد استفاده به طور معمول فولاد گرم است. در شرایط خاص که خطر کابل های برق به طور مستقیم وجود دارد ، می توان از لوله های رشته ای از الیاف شیشه در ماتریس نایلون یا پلی استر استفاده کرد. تفاوت اصلی بین فولاد و آلومینیوم وزن آنها است .فولاد تقریباً ۳ برابر سنگین تر از آلومینیوم است.

انواع داربست
کوپلرها

لوله های فلزی توسط کوپلرها با هم نگه داشته می شوند. کوپلر ها سه نوع اساسی دارند:

اتصال دهنده های زاویه راست
اتصال دهنده های putlog
اتصال دهنده های چرخشی

کوپلرها
تخته

کف سازه های داربست را می توان از تخته های چوبی یا کف پوش ساخته شده از فولاد یا آلومینیوم تهیه کرد. در جایی که از تخته های چوبی استفاده می شود ، انتهای آنها توسط صفحات فلزی محافظت می شود.

تخته
مزایای داربست فلزی

داربست های فلزی حالت ایستاده و استحکام را فراهم می کند. داربست های فلزی می توانند بار و فشار را تحمل کنند ، باران شدید یا باد شدید. در حقیقت ، فولاد حتی در شرایط سخت مانند زمین لرزه مقاوم خواهد بود.
در صورت لزوم ، فولاد توانایی تحمل طول عمر کامل را دارد. در مقایسه با مواد دیگر ، داربست های فلزی و فولادی از دوام بیشتری برخوردار هستند.
این داربست ها را می توان به راحتی مونتاژ کرد و از بین برد و باعث افزایش راندمان کار شد.
داربست فلزی به حل مشکل مواد زاید کمک کرده و محیط سبزتری را ترویج می کند. در مقابل اگر داربست با استفاده از چوب انجام شود به زودی فاقد درخت خواهیم بود ،که برای بقای ما بسیار مهم است و همچنین سیاره ما (زمین) را زیباتر می کند.

بیشتر بخوانید…

داربست چوبی

داشتن پایه های قابل اعتماد و قوی بسیار حیاتی است. از این رو ، برای ارائه اثربخشی عملیاتی و ایمنی کارگران ، داربست های فلزی انتخاب مناسبی خواهد بود.
انواع داربست فلزی

داربست مثلثی

این نوع داربست از فریم های مثلثی تشکیل شده است که به صورت نر و ماده به یکدیگر متصل می‌شوند.

فریم این نوع داربست در سه تیپ ۵/۰ و۷۵/۰ و ۱ متری تولید می‌شوند.
مزایای استفاده از داربست مثلثی

سهولت و سرعت در باز و بسته شدن و عدم نیاز به آچار برای بستن اتصالات
باربری بسیار زیاد و آسان
عدم نیاز به کارگر ماهر داربست بندی

انواع داربست

داربست چکشی ستاره ای

این نوع داربست از پایه‌های قائم و مهارهای افقی در اندازه‌های مختلف تشکیل شده است. پایه های آن در طولهای ۳، ۵/۲، ۵/۱ و ۱و۵ / متر تولید می شود.

نصب مهارهای افقی بر پایه‌های داربست به سادگی و با ضربه چکش امکان‌پذیر می‌باشد و اتصال پایه‌های داربست به یکدیگر با مغزی و پین میسر خواهد شد.
مزایای داربست های چکشی ستاره ای

سهولت و سرعت در باز و بسته شدن و عدم نیاز به آچار جهت بستن اتصالات
قابل توسعه در پلان و در ارتفاع بدون محدودیت
نیاز به مهاربندی در ارتفاع‌های زیاد
قابل استفاده در داربست‌ بندی نمای ساختمان‌ها و یا تأسیسات پالایشگاهی و غیره
باربری زیاد در کفراژ بندی دالهای بتنی
عدم نیاز به کارگر ماهر داربست بند و مونتاژ قطعات توسط کارگر ساده
سهولت در جابجایی و انتقال آن به دلیل سبک بودن قطعات

داربست چکشی کاسه ای

این نوع داربست از پایه‌های قائم و مهارهای افقی در اندازه‌های مختلف تشکیل شده است.

پایه های این نوع داربستها در طولهای ۳ ، ۲/۴ ، ۱/۸ ، ۱/۲ ، ۰/۶ متر تولید می‌شوند و با قرار دادن سرجک‌های قابل رگلاژ در قسمت بالائی و پایه جکهای قابل رگلاژ در قسمت پائین داربست برای هر ارتفاع و اختلاف ترازی قابل تنظیم می‌باشد.

نصب مهارهای افقی بر پایه‌های داربست به سادگی و با ضربه چکش امکان‌پذیر می‌باشد و اتصال پایه‌های داربست به یکدیگر با مغزی و پین میسر خواهد شد.
مزایای استفاده از داربست‌های چکشی کاسه ای

سهولت و سرعت در باز و بسته شدن و عدم نیاز به آچار جهت بستن اتصالات
قابل توسعه در پلان و در ارتفاع بدون محدودیت و عدم
نیاز به مهاربندی در ارتفاع‌های زیاد
قابل استفاده در داربست‌بندی نمای ساختمان‌ها و یا تأسیسات پالایشگاهی و غیره
باربری زیاد در کفراژ بندی دالهای بتنی
عدم نیاز به کارگر ماهر داربست بند و مونتاژ قطعات توسط کارگر ساده
سهولت در جابجایی و انتقال آن به دلیل سبک بودن قطعات
قابل استفاده در کفراژبندی سقفهای قوسی و غیر همسطح

انواع داربست
برنامه های داربست فلزی

از داربست فلزی در هنگام ساخت ، نگهداری و تعمیر استفاده می شود. داربست فلزی به کارگران اجازه می دهد تا به مکانهای بلند و دور هر ساختمان دسترسی داشته باشند.داربست های فلزی بسته به پروژه موجود می توانند اشکال مختلفی داشته باشند.

داربست ساپورت متداول ترین نوع داربست است. از ابتدا ساخته شده است و معمولاً در بیشتر سایتهای ساختمانی دیده می شود. این آسانترین ، راحت ترین ، ایمن ترین و مقرون به صرفه ترین ساختار داربست است.

داربست های معلق به طور معمول از سقف ساختمان معلق می شوند. این گزینه خوبی برای شرایطی است که امکان ساخت پایه وجود ندارد ، یا شرایط دسترسی به سطوح بالایی محدود است.

داربست متحرک از نظر ساختار مشابه داربست ساپورت است . تفاوت در این است که به جای پایه پایدار ، چرخ های کوچک برای اجازه حرکت استفاده می شود. اگر کار در طول ساختمان انجام شود ، این گزینه مناسبی است. قفل کردن چرخ ها هر زمان که کارگر یا موادی روی داربست وجود داشته باشد ضروری است تا اطمینان از ایمنی همه افراد در مجاورت آن فراهم شود.

قیمت داربست فلزی در سال ۹۹

نکته ی مهم و قابل توجهی که باید در نظر گرفت این است که قیمت داربست برای هر شرایط و مکانی می تواند متفاوت باشد.

مثلا قیمت نصب داربست فلزی برای یک نما متفاوت با نصب داربست برای چند نماست. یا قیمت نصب داربست در پاسیو و طبقات با داربست نمای ساختمان متفاوت است.

همچنین حمل داربست از محل توقف خودرو تا محل نصب نیز می تواند هزینه ی نصب داربست فلزی را افزایش دهد.

داربست فلزی در ارتفاعات بیش از ۱۲ متر هزینه ی بیشتری را به همراه دارد.
قیمت نصب داربست چگونه محاسبه می شود؟

شاید برایتان سوال شود که نصب داربست فلزی چگونه محاسبه می شود؟

لازم به ذکر است که تعیین قیمت نصب داربست کاملا وابسته به کار و فعالیت شما می باشد.
مهمترین فاکتورهایی که در تعیین قیمت نصب داربست فلزی باید به آن توجه کرد:
ارتفاع

باید در نظر بگیریم که هر چه میزان ارتفاع بیشتر باشد ، انتقال داربست ها به مکان مورد نظر کار سختی می باشد و احتیاج به نیروی انسانی بیشتری دارد و باعث افزایش قیمت برای نصب داربست فلزی می شود.

داربست فلزی
تعداد نما

قیمت نصب داربست فلزی برای هر نما به صورت جداگانه و تک تک محاسبه می شود یعنی اگر شما بخواهید سمت های مختلف ساختمان خود را داربست بزنید، قیمت ارائه شده برای هر سمت جدا حساب خواهد شد.

بیشتر بخوانید…

بزرگترین خطرات و خطاهای رایج داربست فلزی چیست ؟

حمل و نقل

قیمت نصب داربست برای نمای ساختمان معمولا نسبت حیاط پشتی یا پاسیو هزینه کمتی را شامل می شود. علت آن انتقال و حمل داربست بستگی دارد که به دلیل دشواری قیمت آن افزایش می یابد.
مهار داربست

اگر داربست قابلیت مهار شدن به ساختمان را نداشته باشد خصوصا در مکان هایی که دارای بیشترین ارتفاع هستند نیازمند زمان برای نصب آن کفراژ هستند. پس هزینه ی نصب داربست افزایش پیدا می کند.

توجه داشته باشید که با افزایش قیمت لوله داربست (افزایش ۵۰ درصدی قیمت لوله و اتصالات)، حقوق نیروی کار، هزینه های تعمیر خودرو، قیمت سوخت و هزینه های جانبی، قیمت کرایه داربست فلزی در سال ۹۹ نسبت به سال ۹۸ افزایش خواهد یافت.
داربست سیماساز

تعدادی از مواد مختلف وجود دارد که می تواند برای تأمین داربست ایمن و مستحکم به عنوان تکیه گاه موقت در حین کار یا ساخت و ساز استفاده شود.اصلی ترین آنها چوب ، فولاد و آلومینیوم است.

اگرچه هرکدام مزایای خاص خود را برای شرکتهای داربست دارند ، ما به تمام دلایل زیر ترجیح داده ایم که از فولاد و فلز برای همه خدمات داربست خود استفاده کنیم.

مقاومت داربست فلزی

فولاد تا کنون یکی از مستحکم ترین و محکم ترین مواد برای داربست است که بستری ایمن و ثابت برای کار را فراهم می کند.

فولاد و فلز بسیار بادوام است و می تواند در برابر آب و هوای سخت از جمله باران شدید ، طوفان و برف مقاومت کند.

بنابراین ، طول عمر آن نسبت به مواد دیگر بیشتر است و می تواند سالها به طول انجامد و مشاغل را نیز در پی خواهد داشت ، بدون اینکه صدمه ای به آن ببخشد و آن را به انتخاب پایدارتری از مواد داربست تبدیل کند.
مونتاژ و برچیدن داربست فلزی

هنگامی که با سایر مواد مقایسه می شود ، جمع آوری فولاد راحت تر است و زمان کمتری نیز صرف می شود – مهم نیست که ارتفاع داربست مورد نیاز باشد.

این امکان را می دهد که داربست ها با سرعت بسیار بیشتری برپا شوند که به نوبه خود ، کار ساخت و ساز را زودتر آغاز می کند.
تاثیر داربست فلزی برای مشاغل بزرگتر

برخلاف چوب ، داربست فلزی می تواند در ارتفاعات زیادی ساخته شود ، به این معنی که ما را قادر می سازد بدون محدودیت کار برای پروژه های بزرگتر ساختمانی را انجام دهیم.

بسته به وزن مواد ساختمانی ،می تواند برای داربست های تک و دو نفره استفاده شود.
فولاد سازگارتر با محیط زیست

یکی از مشهود استفاده از داربست فلزی این است که ماده ای سازگار با محیط زیست است.

در حالی که چوب نتیجه مستقیم جنگل زدایی است ، صنعت فولاد با کمترین انرژی از انرژی اولیه استفاده می کند ، منابع غیر قابل تجدید را ذخیره می کند و جریان زباله را محدود می کند.پس داربست فلزی از همه نظر برای ساخت و ساز ساختمانی و پروژه های بزرگ راه حلی مناسب و به صرفه می باشد.

ما افتخار می کنیم که بگوییم ما یک شرکت فولادی با استفاده از داربست فلزی هستیم زیرا این ما را قادر می سازد داربست های کارآمد ، سازگار با محیط زیست و از همه مهمتر ایمن را در مشاغل از هر اندازه مختلف ارائه دهیم.

شما می توانید با تماس با از لیست قیمت ها به صورت دقیق آگاهی کسب فرمایید.

داربست فلزی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *